piatok 21. septembra 2007

Živá pohľadnica z Bruselu

Exkurzia v Bruseli SOU v Brezne získalo v 10 ročníku celoslovenskej na 7. ročníku medzinárodnej súťaže „Spotreba pre život“ Hlavnú cenu a s ňou účasť v Bruseli. Naša zostava bola nasledovná: Michal Auxt, 3. D, Lucia Vaisová 3.D, Lucia Bukovská 3. F a Ing. Soňa Uhríková – koordinátorka súťaže na SOU a náš pedagogický dozor.

Do Bruselu sme vyrazili dňa 18. 6. 2007 a to z Ružomberku. Nastúpili sme do mikrobusu, v ktorom na nás už čakali naši spolucestujúci – Anna Dobosz a Ivona Radzik zo ZSE Gorlice z Poľska. Samozrejme tu nechýbali ani Mgr. Božena Stašenková, prezidentka Asociácie spotrebiteľských subjektov Slovenska a tiež člen tejto asociácie Mgr. Stanislav Koval. V Jihlave sa k nám pripojili študenti z Gymnázia - Hanka Svačinková, Andrea Šárová a Tomáš Ampapa. Ich pedagogický dozor zabezpečovala PhDr. Jarmila Svojsíková. Do Bruselu sme prišli 19.6.2007 okolo poludnia. Ubytovanie sme mali zabezpečené v hoteli Galaxy, Rue du Progres v centre Bruselu.

Hlavné mesto (neoficiálne) Európskej únie pôsobí provinčne. V kontraste stoja sklo-oceľové budovy eurobyrokracie v porovnaní so šedými neudržiavanými domami z dvadsiateho storočia. Mestské parky, krčmy, kaviarničky.

V tento deň sme navštívili Európsku komisiu, kde sme sa stretli s predstaviteľmi Generálneho riaditeľstva Komisie zdravia a ochrany spotrebiteľa – DG SANCO. Boli sme srdečne prijatí a predstavitelia výboru nám venovali dostatok času /asi 2 hodiny/ na oboznámenie sa s problematikou v oblasti spotrebiteľa a zdravia, či bezpečnosti výrobkov, resp. ako spoznať nebezpečné výrobky z pozície spotrebiteľa. Po prehliadnutí si i vizuálnej ukážky k danej problematike sa vytvoril priestor na diskusiu. Každý mal priestor na položenie otázky, či podania svojho názoru na problematiku, ktorá bola predmetom nášho sedenia. Po skončení diskusie, sme sa rozlúčili s členmi výboru – DG SANCO.
Ďalej nasledovala naša cesta na návštevu Európskeho parlamentu. Budova Európskeho parlamentu má novodobý tvar. Medzi Bruselčanmi sa tejto budove hovorí aj krabica syru. Politická rola Európskeho parlamentu stále rastie. Rada EU konzultuje s parlamentom svoje dôležité zahranično-politické rozhodnutia. Parlament vznáša dotazy na Radu EU a môže vydávať doporučenia. Medzinárodné udalosti sú predmetom parlamentných debát, ktoré sú zakončené prijatím rozolúcií požadujúcich určitý zahranično-politický prístup EU. Každé prijatie nového člena EU a väčšina medzinárodných zmlúv musí byť odsúhlasená Parlamentom. Európsky parlament prisudzuje značnú dôležitosť ochrane ľudských práv. Používa svoju právomoc súhlasu ako jeden z prostriedkov podpory vážnosti základných ľudských práv. Túto právomoc použil pri zamietnutí niekoľkých finančných protokolov s istými nečlenskými krajinami na základe nedodržiavania ľudských práv, čím tieto krajinu prinútil prepustiť politických väzňov, alebo prijať medzinárodné zásady ochrany ľudských práv. V roku 1988 parlament založil Sacharovu cenu za slobodu myslenia, ktorá sa každoročne udeľuje jednému, viacerým jednotlivcom, alebo skupine, ktorí sa vyznamenali v boji za ľudské práva. V roku 1989 bola táto cena udelená Alexandrovi Dubčekovi.
Každý občan členskej krajiny EU je zároveň občanom Európskej únie. Občianstvo EU doplňuje, avšak nenahrádza, národné občianstvo. Občania EU majú právo podávať petície EP, právo predkladať svoje sťažnosti európskemu ombudsmanovi a právo osloviť akúkoľvek inštitúciu, alebo orgán EU v jednom z úradných jazykov EU (jazyky všetkých členských krajín EU) a obdržať odpoveď v rovnakom jazyku.
Kým sme však vstúpili na pôdu tejto veľkolepej budovy, museli sme prejsť rôznymi spôsobmi preverovania si našej totožnosti. Nakoniec sme mali dostatok času nato, aby sme si prezreli jednotlivé priestory tejto budovy. Mali sme možnosť vstúpiť i do zasadacej sály, či ostatných priestorov Európskeho parlamentu.
Po skončení prehliadky Európskeho parlamentu sme mali voľný priestor na návštevu pamätihodností a atrakcií Bruselu. V meste je mnoho múzeí a galérií. Uprostred mesta sa nachádza Kráľovský palác. V paláci sa nachádzajú reprezentačné priestory kráľovskej rodiny. Pred palácom je veľmi pekný „Bruselský park“ Bolo nám veľmi príjemné prejsť sa týmto nádherným parkom.
Prehliadli sme si Námestie Grand Place (nizozemsky Grote Markt) je historickým jadrom mesta. Mnohí ho považujú za jedno z najkrajších námestí na svete. (Victor Hugo). Jeho dominantou je gotická radnice z 15. storočia s 96 m vysokou vežou, na ktorej je umiestnená socha svätého Michaila, patróna Bruselu. Ďalšou významnou budovou je Maison du Roi / Broodhuis. Od roku 1998 námestie figuruje na Zázname svetového dedičstva UNESCO.
Soška cikajúceho chlapca je obľúbenou atrakciou turistov, ktorí si ju spravidla odnášajú na fotografiách do svojich albumov. Manneken Pis je symbolom Bruselu. Sochu (originál) vytvoril v 17. storočí sochár Jérôme Duguesnoy .
Po únavnom dni sme si dali trochu oddych a potom až do noci sme s túlali nočným Bruselom.
Na druhý deň 20.6.2007 sme sa vybrali navštíviť i vzdialenejšie miesta v Bruseli. Využili sme rýchlu prepravu metrom a za cieľ sme si dali navštíviť BRUPARC – rekreačný park, ktorý zahŕňa veľký areál Heysels Palais de Contenaire, Atomium – model molekuly železa 165 miliárd x zväčšený z ocele a z hliníka, zostavený z 9 –tich prepojených gúľ o priemere 18 m a celkovej výške 102 m.
V areáli parku sme taktiež navštívili „Mini Europe“ – na ploche 2 ha sa nachádza súbor 350 modelov a animácií najdôležitejších stavieb a technických pamiatok 70-tich miest štátov EÚ. Slovenská republika má tam miniatúru bratislavského „Modrého kostolíka“. Kostol Svätej Alžbety nazývaný tiež Modrý kostolík sa nachádza v mestskej časti Staré Mesto na Bezručovej ulici. Patrí k nemu aj gymnázium. Základný kameň kostola bol položený 23. augusta 1909. Štýlovo ide o tzv. Budapeštiansku secesiu. Slávnostne ho vysvätili v roku 1913. Zdobia ho maľby, z ktorých niektoré vznikli na žiadosť cisára Františka Jozefa I. a znázorňujú cisárovnu Alžbetu. Zasvätený je
sv. Alžbete Uhorskej, dcére Ondreja II, ktorá sa narodila na Bratislavskom hrade. Je nazývaný Modrý kostolík kvôli mod
rej farbe omietky, modrej mozaike a modroglazovanej streche. Miniatúra Modrého kostolíka v Bruseli Po návrate do hotela sme pobudli ešte chvíľu v centre mesta. Venovali sme sa nakupovaniu Pasáži sv. Huberta a potom sme s a rozlúčili s týmto mestom a vydali sme sa na cestu domov. V Jihlave sme sa rozlúčili so študentami Gymnázia Hankou Svačinkovou, Andreou Šárovou, Tomášom Ampapom a pani profesorkou PhDR Jarmilou Svojsíkovou. Poslednú dlhšiu zastávku sme mali v Uhorskom Brode. Potom sme išli na Banskú Bystricu a Brezno, kde skončila exurzia SOU Brezno.


































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































Žiadne komentáre: